Bu Blogda Ara

28 Temmuz 2010 Çarşamba

Görünmez olmak..

Bilim ve teknoloji haberlerinden öğrendim ki, İngiliz bilim adamları ‘görünmez tank’ yapmışlar. Işığın kırılması prensibine dayanarak, Görüntüleri dağıtan ve o nesnenin, geçici olarak görünmemesini sağlayan bir teknoloji geliştirmişler. Askeri kaynaklar birkaç yıl içinde İngiliz ordusundaki tankları, bu teknolojiye göre modernize etmeyi düşünüyorlarmış.. Haberi okuyunca; Mekke müşriklerinin Resulullah’ı (s.a.v) katletmek için, evinin önünde kurdukları pusu aklıma geldi. Hani Hz. Muhammed (s.a.v), kendisini öldürmeye gelen kalabalığın arasından, Ya-sin suresinin ilk ayetlerini okuya okuya geçip gitmişti.

Ve müşrikler O’nu (s.a.v) görememişlerdi. İşte orada bir peygamber mucizesi gerçekleşti. Muhammed-i Arabî geçici olarak görünmez olmuştu..[1] Bu olay birçok insan için uzun asırlar boyunca, gerçek olmayan bir menkıbe gibi sunulup durdu. Oysa geçici bir süre görünmez olmak işte mümkündü.. Peygamber mucizeleri, zamanla insanların da uygulayabildikleri, adiyattan işler haline gelebiliyordu. Tıpkı geçmişte İbrahim (a.s)’in yanmaması olayının, günümüzde itfaiyecilerin elbisesi haline dönüşmesi gibi..

Veya Süleyman (a.s)’ın havada uçması gibi.. Geçen yüzyılın başlarında insanoğlu uçmayı başarana kadar, O günün pek çok din düşmanı, Hz. Süleyman’ın uçması mucizesini, istihza ile birbirlerine anlatıp gülüşüyorlardı.. Oysa şimdi ne kadar da kolay bir iş durumundaydı, kuş gibi uçmak… Bir de insanın içini gerçekten burkan bir olay var ki; O da geçici süre görünmez olmayı, Müslümanlar Resulullah’tan bilmelerine rağmen, bunun mümkün olduğunu görmelerine rağmen, o teknolojik pratiği bir gayrı müslimin gerçekleştirmiş olmasıdır.

Oysa pek çok peygamber mucizesi, insanların çalışarak elde edebilecekleri gelişmelerdir. Dünya yaşlandıkça kuran gençleşmektedir. Daha keşfedilecek pek çok peygamber mucizesi vardır. [2] Fakat ancak çok çalışanlar onu elde edebilecektir. Bu konuda en iyi olanlar o pratiği kazanacaktır. Unutmayalım ki, okumadan âlim olmak sadece peygamberlere mahsustur.

1 yorum:

kristal dedi ki...

tek kelimeyle mükemmel...yazdıklarınızın müteakibiyim...'!