Bu Blogda Ara

5 Şubat 2010 Cuma

Levh-i Mahfuz ve “Gidecek başka Allah yok!”

 
Levh-i Mahfuz dedim, bir şey geldi. Birisi otuz sene hocasına hizmet etmiş, otuz sene.

 Buradan müjde var. Biraz sıkıntı var. Biraz müjde var. Ama güvenmeyelim, biz vazifemizi yapalım.

 Bir yaz günü sabah namazının abdestini alırken, Efendisi dışarı çıkmış. Abdest alıyor. Efendisinin yanında otuz senedir hizmet ediyor. Bir ses gelmiş. Sese doğru bakarken, daha sabah namazı, karanlık. Şöyle yukarı bakarken bir perde açılıyor. Levh-i Mahfuzu görüyor. Allah cümlemize nasip etsin. Mukaddes makamdır o. Çok mukaddes bir makamdır.

 Levh-i Mahfuzu görürken bakıyor ki hocası, şaki defterine yazılı. Hayrihi ve Şerrihi. Otuz sene hizmet ettiğin hoca, şer defterinde. Yani cehennem defterine yazılı. Bir daha bakıyor öyle. Fakat bozuluyor. "Hocanın hali böyle olursa, bizim halimiz ne olacak?" diye çok merak ediyor.

 iki gün geçiyor bakıyor yine aynı. Adam bozuluyor. Malum cehennem defterine yazılı olan hocası.

 Hoca gözü açıklardan. Bir hafta sesini çıkaramıyor. Ama bakıyor ki; Hasan Efendi kendinden geçmiş. Ne yiyor, ne içiyor. Sapsarı kesilmiş. Ama yirmi dört saati ibadet ile geçiriyor. "Hocam böyle olursa, bizim halimiz ne olacak?" diye adam merak ediyor. Gece yemiyor. Gündüz yemiyor. Uyuyamıyor. Bir hafta, on gün geçiyor.

 Hoca bir gün diyor ki: "Oğlum hasta mısın? 

 "Yok efendim."        

 "E, ne ola? Erimişsin gidiyorsun yahu!" diyor.

 "Hocam bir şey yok. Ben iyiyim." diyor.

 Ama yüzü gülmüyor. Donmuş artık.

 "Bak Hasan yavrum!" diyor hocası. "Otuz, kırk senedir bana hizmet ediyorsun. Eğer doğruyu söylemezsen, hakkımı sana helal etmem."

 "Hocam utanırım."

 "Utanma yok. Ne varsa söyleyeceksin." diyor hoca.

 "Allah rızası için, Habib-i Kibriya'nın yüzü hürmetine, sana yaptığım hizmeti bir hulusi kalb ile yapıyorum. Senin yüzün hürmetine Allah, bundan dokuz-on gün evvel, Levh-i Mahfuz kapısını açtı." diyor. "Öyle bakıyorum."

 Ama Levh-i Mahfuzu yakın getireceğim inşallah. İnşallah! Hepiniz yukarıya bakıyorsunuz. Ya!

 "Sen." diyor, "Şaki defterine yazılmışsın. Onun için merak ettim."

 "Eğil bakalım!" diyor, eğiliyor. Şöyle kafasına vuruyor.

 "Oğlum Hasan." diyor. "Ben tam bilgiyle Hakka ibadet yaparken, Allah bir gün de o perdeyi bana açtı. Kırk sene evvel. Baktım... Ben de bunu kırk senedir biliyorum" diyor. "Allah'ın sana açtığı gibi. Efendim, hocam vardı. Onun yüzü hürmetine de bana açtı. Kırk senedir, şaki defterine yazıldığımı kendim biliyorum. Gördüm oğlum."

 Talebe, hoca, mürşidi, ikisi birbirine gözyaşı döküyorlar.

 Hocasının aklına geliyor: "Sana söyleyeyim mi?" diyor.

 "Buyurun hocam."

 "Gidecek bir kapı daha var mı? Gidecek bir Allah daha var mı?" diyor. "Ömrümüz olsa, yüz sene de olsa, o ismimizi orada hep görsek, gidecek kapı yok. Gidecek başka Allah yok! Biz vazifemizi yapacağız oğlum. Ben buna güveniyorum oğlum." diyor. "Sen de güven. Bana dua et." diyor.

 Adam sabahleyin kalkıyor, suyunu hazırlıyor. Suyu dökerken gözü orada ya, bakıyor ki O safi olmuş, şaki defterinden Rahmet defterine geçmiş. Safi… Mağfiret almış.

 "Hocam!" derken, ibrik elinden düşüyor yere.

 "Ne oldu Hasan oğlum?"

 "Müjdeler olsun hocam."

 "Ne yaptın oğlum?" diyor. "Ne yaptın?"

 "Makamın değişmiş hocam." diyor.

 "Ya oğlum." diyor. "Allah Erhamerrahimin'dir."

 Hepimiz için inşallah.

 "Allah Gafur ve Rahimdir. Allah Kerim'dir oğlum." diyor.

 "Çünkü O'ndan başka gidecek bir yer yok. İsmimiz şakiye geçmişse… Günahkâr olmuşsun, ya bir günah yaptın, ya bir adam öldürdün. Allah korusun, ya bir hırsızlık yaptın. Bu günah daha benden gitmez. Yok oğlum, öyle bir şey yok. Allah bize vaat etmiş, affı mağfireti var oğlum." diyor. "Binlerce hadis-i şerif vardır. Binlerce oğlum." diyor. "Hamdü sena olsun! Ama bu, senin üzüldüğün, on gün merak ettiğin, yemeden içmeden bu dert ile bana söylediğin... Allah, Habib-i Kibriya'nın yüzü hürmetine, senin yüzü hürmetine, bu affı verdi."

 "Yok! Hocam sen bir söz söyledin."

 "Ne söyledim oğlum?" diyor.

 ""Ondan başka gidecek yer yok!" dedin."

Hiç yorum yok: