Bu Blogda Ara

20 Ekim 2008 Pazartesi

ASTROLOJİ

Astroloji

Astroloji, kozmik bilinç içindedir. İbrahim Hakkı Hazretleri�nin "Marifetname" ve "Kıyafetname" adlı eserlerinde yıldızname ve astroloji konusu vardır ve bunlar önemli birer ilim dalıdır. Siirt-Tillo'daki Erzurumlu ıbrahim Hakkı Hazretleri'nin astrolojik aletlerine Amerikalılar ağırlığınca altın ve büyük ücret teklif etmişlerdir. Ama mirasa saygı gösterildiğinden bunlar verilmemiştir.
Yıldızların ve burçların bizim üzerimizde etkileri vardır. Her insan doğduğunda bir yıldızın, bir gezegenin, bir samanyolunun, bir galaksinin etkisinde doğar.
Astrolojiye göre 12 gezegenin etkisi dünyamıza yani 4 unsura "toprak, ateş, su, hava"ya devamlı etki ederken bunlar biz 12 delikli insanları da etkileyerek yönlendirir ve etki altına alır. Bunların sonucunda denizler dalgalanır, dalgalar buharlaşır, buharlaşan zerreler bulutu, o da yağmuru oluştururken yağmurlar sel olur, derelerle denizlere, yani aslına "ulaştırılır."
Yaratıcı'nın "O'ndan geldik, O'na döneceksiniz." hükmünü incelerken; "O'ndan geldik, O'na döneceğiz." deki mesajı insanoğlu algılayabiliyor mu acaba?
ınsan da aslının Allah'tan olduğunu düşünüyorsa amacı O'na ulaşmak, O'nun dediklerini yapmak olmalıdır. Tıpkı denizin denize ulaşma çabası gibi�
Eskiden insanlar hayat planlarını yaparken birtakım sebeplere sarılır, astrolojik hesaplar yaparlardı. Buna göre hareket ederlerdi. Mesela, 25 Eylül tarihinde doğdunuz. O günde yaratılanlar da var. ınsanoğlu yaratıldığında, kainatta o gün ve o ay içinde yaratılanlardan ve kainattaki her şeyden dolayısıyla etkilenir.
Bugün insanlığın en büyük problemi, "diğer yaratılanlarla" olan ilişkilerini dengeleyememektir.
Bundan dolayı insanın problemleri vardır, sıkıntıları vardır. Bedenî ve sosyal rahatsızlıkları vardır. ırtibat ve dengenin sağlıklı olarak kurulması gerekmektedir. Dengelemek için "kozmik bilinç"in öğrenilmesi lazımdır. ınsanın yaş ve doğum tarihine göre astrolojik olarak farklı bir "unsuru, taşı, rengi, kokusu ve korunması" için bunların anlatıldığı bir kitabı vardır. �Kainat kitabını� iyi okumak lazım...

Hiç yorum yok: