Bu Blogda Ara

3 Aralık 2009 Perşembe

HİPERKÜP


Bu olayın mantığı şu, biz bildiğimiz bir üç boyutlu küpün resmine ya da fotoğrafına bakarken onun bütün açılarını 90 derece ve bütün kenarlarını eşit görmesek de onun üç boyutlu halinde böyle olduğunu kafamızda canlandırırz. Aynı mantıkla giderek dört boyutlu bir hiperküpün üç boyuta yansıması canlandırılmış.

Bakın bu aşağıdaki de hiperküpün değişik açılardan üç boyuta yansımasının canlandırılmış hali (tabi monitörde gösterilebilmesi için üçüncü boyutunu da kaybediyor). Unutmayın bütün açılar 90 derece ve bütün kenarlar eşit.


http://www.seg.etsmtl.ca/colloque/images/hypercube.gif
Eğer evrende 4 boyutlu şekiller varsa işte kübünün 3 boyutlu gölgesini görebilirsiniz.Ama dikkat edin ekranınız 2 boyutlu.Yani 4 boyutlu bir şeklin ,3 boyutlu gölgesini sizin 2 boyutlu ekranınızda, 2 boyutlu olarak görüyorsunuz.Yani gölgenin gölgesi

İlgili siteler:

http://www.mathematische-basteleien.de/hypercube.htm

http://dogfeathers.com/java/hyprcube.html

http://www.traipse.com/hypercube/

Eğer bizler iki boyutlu olsaydık,üç boyutlu bir topun veya kürenin sadece 2 boyutlu bir gölgesini görebilecektik ki bu da bir daire olacaktı bizim için.Ama 3 boyutlu bir topun 2 boyutlu daire şeklindeki gölgesini de tam olarak göremiyecektik.Şimdi biz 3. boyuttan baktığımız için rahatça topun 2 boyutlu daire şeklindeki gölgesini görebiliyoruz.Ama 2 boyutlu canlılar yukarıdan bakamıyacağı için gölgenin yalnızca bir kısmını görecekler arkasını göremiyeceklerdir.Daha doğrusu gölgeyi bir "dışbükey çizgi" şeklinde görecekler ve tam olarak algılayamayacaklardır 2 boyutlu olarak bile...

Bunu engellemek için bizim hiperküp de yaptığımız gibi şekli "şeffaf" hale getireceklerdir.Bu sefer de şekli(2 boyutlu gölgeyi) tam olarak görebilecekler ama birbirleriyle bağlantılı bir dışbükey ve bir içbükey çizginin içiçe geçtiği ve karıştığı izlemine kapılacaklardır.

Kaldı ki şeklin 3 boyutlu asıl orjinal halini hayal bile edemiyeceklerdir.

İnternette bir forumda okuduğum üzere şunlar ilgi çekici:

Kabe arapça "küp" anlamına geliyor.

Kabenin şekli bir küpü anımsatıyor hatta milimetrik olmasa da şekil itibariyle küp olduğu söylenebilir.(bir dikdirtgen prizma olduğu da söylenebilir tabii)

Bazı kimseler şimdiden Kabe ile hiperküp arasında bağlantı kurmaya başlamış bile,hadi hayırlısı.Ama daha çok, tahmin edeceğiniz üzere "ruhçular" bu tür muhabbetlere girişiyorlar.

Bunun dışında başka bir tesbiti sunmak istiyorum:

İki boyutlular dünyasında hiçbir canlı bizden kaçamaz,saklanamaz.Evinin içine saklandığını zanneden ve bizi göremeyen iki boyutlu canlının evine yukardan hiçbir engele takılmadan gireriz.Çünkü onun 2 boyutlu dünyasında yükseklik diye birşey olmadığından örneğin çember şeklindeki bir duvarın onu koruduğunu zannederken yukarıya doğru tamamen savunmasızdır.

Sadece bununla da kalmıyor.Bedeninin içi,hatta organlarının içini bile görebilir ve dokunabiliriz.Yani vücudunu kesmeden iç organlarına müdahale edebiliriz.

Aynı şekilde 4 boyutlu veya daha fazla boyutlu bir canlı olsaydı o da 3 boyutlu bizi her yerde rahatça bulabilecek,hatta isterse iç organlarımıza bile müdahale edebilecekti.

Bu da bana ayetlerdeki "can damarını keserdik" gibi ifadeleri aklıma getirdi.

Örneğin 4. boyutta(eğer üst boyut diye birşey varsa) yaşayan bir meleğe karşı ne durumda olduğumuzu daha iyi anlayabiliriz artık sanırım.

Hiç yorum yok: